Arvien vairāk cilvēki uzsākuši domāt, ka uzlabot savu emocionālo un fizisko stāvokli ar dabīgiem līdzekļiem, atgriežoties pie senās tautas tradīcijas – pēršanās pirtī. Apmeklējot pirti, cilvēka veselību un iekšēju mieru palīdz nostabilizēt dažādu pirts slotu spēks un siltums, kas ļauj atslābināties ķermenim, jūtoties brīvām.
Pirts apmeklēšana ir process, kur ķermenis pakāpeniski tiek pieradināts augstai temperatūrai, lai caur svīšanu no organisma izvadīt nevajadzīgās vielas, kā arī, atrodoties siltumā, muskuļu sāpes tiek remdētas. Ne reti no cilpošanas uz darbu un atpakaļ, smagu pārtikas maisu nešana vai sporta zāles pirmie apmeklējumi nospiež mūsu muskuļus.
Savulaik pirti apmeklēja ar dažādiem mērķiem: reliģisku, dziedniecisku,mazgāšanās, atpūtas un sociālu. Kas pirts ir mūsdienas – pirts katram ir sava sakrālā vieta, kur kāds var būt ierodas pēc izklaides, kamēr cits vēlās atjaunot savus iekšējos spēkus un sakārtot domas.
Latviešu pirts dzīve un tradīcijas
Latviešu pirts vēsture
Latviešu tautai pirts ir sena izveidota vērtība un to, cik lielā godā pirts tika turēta – liecina tautas dziesmas, ticējumi, buramvārdi un tradīcija, dodoties saulgriežos.
Pirts rituāli sākas ar noskaņošanos un zāļu tējas dzeršanu, ar novēlējumu sev. Sildīšana un pēršana, kā arī citas procedūras sniedz patīkamu ķermeņa relaksāciju un prāta atbrīvošanu no visa uzkrātā, šī ir iedarbīga terapija kā atslēgties no stresa, uztraukuma un spriedzes. Diemžēl, ietekmējoties no dažādu tautu kultūrām, pirts rituāli ir dažādi un grūti saprast, kāds ir latviešu pirts tradīcijas, bet atsevišķi pirts meistari turpina pilnveidot senču iedibinātās tradīcijas pirtī.
Mūsu tautai pirts kopš senatnes galvenokārt ar asociējas ar veselību.
Pirts latvietim bijusi vieta, kur:
dzima bērni,
dziedēja dažādas veselības kaites,
rūpējās par skaistumu un jaunību,
ieskatījās nākotnē,
veikti dažādi rituāli.
Pirts rituāli
Savulaik pirts bija neatņemama ikdienas sastāvdaļa, lai attīrītos un nomazgātos. Cilvēki uz pirti devās, kad bija lieli godi, piemēram, bērniņa dzimšana, vai arī skumjās, kad cilvēks devās prom no šīs pasaules.
Mūsdienas katram pirtniekam ir savs rituāls un māksla kā viņš to vada, jo nepastāv noteikumu pēc kuriem jāseko pirts rituālai norisei.
Pirts kā rituālu būtu ieteicams ieviest kā tradīciju cilvēkiem saulgriežos un pirms sava dzimšanas dienas. Tas nozīmē, ka ir veseli 5 rituāli. Katram saulgriežu rituālam ir sava enerģētiskā iedarbība uz cilvēku.
Dzimšanas dienas pirts rituāls savukārt dāvā cilvēkam unikālu iespēju ieskatīties un sajust savu pirmssākumu caur īpaši gatavotām pirts procedūrām.
Pirts atrašanās vieta
Latviešu viensētā pirtij atvēlēja sevišķu vietu. Tautas tradīcijas vēsta, ka pirts allaž būvēta no koka uz āderu atrašanās vietu, netālu no dīķa, lai būtu, kur atvēsināties, gan arī, ja atgadās ugunsgrēks, lai vajadzības gadījumā apdzēstu liesmas.
Lai gan mūsdienās pirtis arvien biežāk tiek plānotas namu iekšpusē kā atseviška telpa. Drošību nolūkos aicina pirti būvēt kā atsevišķu ēku, lai būtu mazāks risks ugunsgrēku draudiem, bet, galvenokārt, radītu atsevišķu namu ar īpašu enerģētiku, kur palaist prom visas ikdienas rūpes un uzkrājumus.
Mūsdienu latviešu pirts
Mūsdienu latviešu pirts nav pilnībā pielīdzināma mūsu senču pirtij. Pirtis kļuvušas pilnveidotas ar citu tautu pirts tradīcijām, kas nozīmē, ka pieejama dažāda veida pirtis.
Pirts var būt gan kā izklaides vieta draugu kompānijai, gan kā relaksēšanās pēc sporta aktivitātēm, gan kā SPA procedūra ķermenim. Attiecīgi ir savs apmeklēšanas mērķis – relaksēties, dziedināt veselības kaites, uzlabot savu ārējo izskatu.
Melnā pirts
Šīs pirtis ir īpašas ar to, ka ir ļoti dabiskas. Pati melnās pirts ēka ir celta no baļķiem, un arī tās jumta segumam tiek izmantoti dabiski materiāli – niedres, skaidas, sūnu velēnas, dēļi. Melnajām pirtīm ir mazi lodziņi, durvis un ventilācijas lūkas sienās. Tām nav dūmvada. Krāsns ir liels akmeņu krāvums, uz kura tiek novietots katls ūdens sildīšanai, bet zem šī krāvuma tiek dedzināta malka, kas sakarsē akmeņus.
Sakarsētie akmeņi ir vienīgais siltuma avots šādā pirtī. Karstums ir vienmērīgs un vienādi spēcīgs. To palielina, uz karstajiem akmeņiem uzmetot garu, akmeņus prasmīgi apšļakstot ar siltu ūdeni.
Kurināšanas laikā dūmi cirkulē pa telpu, un sodrēji uzkrājas uz krāsns akmeņiem, griestiem un sienām, nodrošinot pirtī sterilu vidi. Dūmi satur formaldehīdus, kas ir vieni no labākajiem antiseptiķiem. Tieši tāpēc šādu pirti mūsu senči izmantoja kā dzemdību zāli, jo tā saimes mājā vistīrākā un drošākā vieta mātei un mazulim.
Melnās pirtis būvēšanas izmaksu ziņa ir vienas no lētākajām, diemžēl problēmas rada tas, ka nav daudz meistaru, kuri prastu uzbūvēt tradicionālo melnās pirts krāsni.
Kāpēc ik pa laikam jādodas uz pirti?
Pirts var nodrošināt labsajūtu un mieru cilvēkam ikdienas dzīvē, kā arī uzturēt tonusā imunitāti palīdzot pret dažādām veselības kaitēm.
Visvērtīgākais, ko pirts izraisa mūsu organismā ir:
izvada dažādas toksiskas vielas no ķermeņa;
atslābina un mazina visus ķermeņa muskuļus;
veicina vielmaiņas darbību un uzlabo asinsriti;
palielina elastību locītavām un saitēm;
mazinās varikozu vēnu slimības risku.
Katram rūp sava veselība. Katram ir vēlme justies pacilātām un mīlēt sevi.
Izbaudiet pirts burvību kopā ar dabas enerģiju un esiet veseli!